Mødet d. 24. marts

Så lykkedes det endeligt at få afholdt et møde ovenpå corona pandemien. Det var lang tid siden, vi sidst var samlet, og derfor var der en del historier, som lige skulle vendes i venners lag. Snakken gik i hvert fald lystigt. Torben Kaas benyttede også lejligheden til at proponere et nyt medlem, som helt sikkert vil falde perfekt ind i vores skare af inkarnerede lystfiskere.

Aftenens program handlede primært om vores nye hjemmeside, hvor Per Ekstrøm gennemgik menuen. Har man emner i relation til Izaak Walton og hans bog, som medlemmerne mener bør være med, kontaktes Per. Det blev foreslået at Federation of Fly Fishers Denmark kom med på vores oversigt over links. Det er hermed sket.

Klubbens nestor, Per Arleth, er en ren ildsjæl, når det gælder klubben. Han havde både forslag og idéer til fremtidige møder. Hatten af for Per, hvor alderen for længst har har rundet det højeste nummer på bankopladen. Per har gennem sit lange lystfiskerliv og mange år i Izaak Walton Klubben haft fat i mange ting, og erfaren mand er altid god at gæste, selvom Per er en del af klubben.

Husk vores næste møde er generalforsamlingen d. 26. april.

Per Arleth er en mand med mange gøremål. Han står blandt andet bag denne flotte t shirt. (Foto: Jimmy Haug)