Om Køge Bugt Stenrev d. 17. november

På vores kommende møde torsdag d. 17. november har vi fået Allan Scheller, som er formand for foreningen Køge Bugt Stenrev, til at komme og fortælle om foreningens aktiviteter. I relation til seneste møde med professor Stiig Markager falder det helt i tråd med emnet, da Køge Bugt Stenrev har til formål at øge udbredelsen af tangplanter og stenrevshabitater til gavn for biodiversiteten, forbedring af vandkvalitet og øget kystbeskyttelse, da tangskove og stenrev er habitat for mange marine livsformer, optager næring fra vandet og stabiliserer havbunden.

Køge Bugt Stenrev har en interessant og informativ hjemmeside som absolut er et besøg værd. Du kan se hjemmesiden ved at trykke HER, ligesom vi har tilføjet den til vores samling af link på vores egen side. Vores link kan du finde HER